17.6 C
Belgrade

Poređenje Front – End i Back – End Razvoja

Preporuka

Moguće je da nikada niste čuli za termine klijent – strana ili server – programer, ali ste sigurno došli do pojmova „front-end“ i „back-end“ programer ili dizajner. Postoji mala konfuzija među ovim terminima koji se često koriste u veb industriji i mnogi ljudi koji traže posao u ovoj oblasti ili jednostavno istražuju materiju nisu sasvim sigurni šta se ova dva razlikuju i koje uslove treba da ispunite da biste postali front-end ili back -krajnji programer.

Postoji, takođe, previše sinonima koji se koriste za ove dve glavne oblasti, kao što su veb dizajner, veb programer ili razne vrste programera. U ovom članku ćemo pokušati da vam približimo stvar i malo razjasnimo ovu zamagljenu granicu između front-end i back-end veb programiranja. Trebalo bi da vam pomogne da steknete barem grubi utisak o razlikama, kao i o jezicima, metodama i okvirima sa kojima ćete se baviti.

Pregled front-end razvoja

Front-end Još jedan često korišćen izraz u veb industriji koji označava front-end razvoj je „veb dizajner“. Ovaj termin, takođe, nije naročito precizan, jer otvara diskusiju o razlici između veb dizajnera i dizajnera korisničkog interfejsa. Dizajner korisničkog interfejsa, ako se termin shvati doslovno, opisuje vizuelne dizajnere fokusirane na vizuelni identitet veb stranice. Veb dizajner može koristiti neke programske jezike ili aplikacije. Međutim, svi ovi termini opisuju programiranje i razvoj svih onih stavki i aspekata koje korisnik veb stranice vidi.

Da li će front-end programer koristiti kodiranje za ovaj posao ili ne, zavisi od proširenja posla, ali konačni rezultat front-end razvoja biće statična veb lokacija. Kada se prijavljujete za posao front-end programera ili veb dizajnera, verovatno ćete morati da steknete znanje nekih uobičajenih jezika, kao što su HTML, CSS ili JavaScript, i da posedujete veštine i iskustvo sa aplikacijama za veb dizajn. Kreiranje vizuelnog identiteta veb stranice i možda sitnih aspekata kodiranja biće delokrug vašeg posla.

Pregled pozadinskog razvoja

Veb stranica koju je dizajnirao front-end programer, biće statična, neće se menjati ili ažurirati, osim ako ne završite novi veb dizajn. Da biste dobili dinamičnu i interaktivnu veb lokaciju, sa bazom podataka, stalnim ažuriranjem i živopisnim protokom podataka, front-end veb dizajn zahteva back-end programiranje. Back-end razvoj uključuje programiranje takozvane „strane servera“.

Uključuje sve karakteristike i stavke i aspekte koji nisu očigledni korisniku, ali omogućavaju dinamičku interakciju između klijenta i obične veb stranice.

„Iza“ svega što vidite kada koristite bilo koju veb stranicu, postoji bezbroj aspekata i funkcija neophodnih za pravilno funkcionisanje stranice i interakciju između korisnika, veb stranice i servera.

Kodiranje ovih aspekata spada u posao back-end programera ili programera. Obično su fokusirani na kreiranje baza podataka, bezbednosne aspekte stranice, stalno ažuriranje sadržaja, strukture sadržaja veb stranice i još mnogo toga. Back – end programeri rade sa PHP ili. Net, ali većina njih dobro poznaje CSS i HTML.

Programeri punog steka

Gore navedene stvari i opisi su donekle grubi pregled i diferencijacija između front-end i back-end razvoja. Ali granica je daleko od tako jasne, a među ovim poljima ima mnogo raskrsnica. Takođe, mnoge softverske kompanije traže takozvane „programere sa punim stekom“ kada zahtevaju da jedna osoba upravlja obema funkcijama, front-end i back-end programiranjem.

Posetite nas

- Advertisement -spot_img